Offices & Responsibilities

 Emma Mennonite Church                                    2016-2017 

OFFICE REPRESENTATIVES / COMMITTEES

Adult Sunday School Secretaries:  Lisa Shrock, Pam Miller

Adult Sunday School Superintendents:  Ron Hostetler, Jim Coats (asst, moves up)

Bible Memory Superintendents:  Roger Slagle, Beth Hochstetler (asst, moves up)

Bible School Team:  Helen Yoder '17, Lou Anne Hostetler '18, Kris Stutzman '19

Children’s Department Song Leader:  Jill Hamm, Judy Yoder

Children’s Department Superintendents:  Kris Stutzman, Krista Beeker (asst, moves up)

Choristers:  Doug Hostetler, Greg Schrock, Roger Yoder, Ryan E. Yoder

Church Council:  Jim Miller (moderator/chair), Ron Hostetler (MYF & adult Sunday school supt), Harriet Bontrager (Women in Mission), Cindy Hartman (secr), Gene Hartman (pastor), Doug Hostetler (elder rep), Eric Hostetler (treas), Kris Stutzman (Children’s Dept supt), Deb Beachy (Mission Committee), Richard Yoder (trustee)

Church Historian:  Al Yoder

Church Moderator:  Jim Miller '17

Custodian:  Naomi Raber

Decorating Committee:  Linda Hochstedler, Becky Hostetler, Beverly Wingard

Elders:   Larry W. Miller '17, Shelly Coffman (secr) '18, Greg Schrock (chair) '18, Doug Hostetler '19, Randy Yoder '19

Everence Advocate:  Todd Hostetler '18

Finance Committee:  Eric Hostetler (treas) '19, Sharon Yoder (asst treas) '17, Jim Coats '17, LaVera Troyer '18, Jim Hostetler '19, Darrell Byers '20

Food Committee:  Lorene Schrock (chair), Dena Miller, Joetta Reffett, Mary Schlabach, Katie Shrock, Donna Stutzman

Lay Delegate to Conference Meetings & Assemblies:  Ben Hunsberger '17

               Other delegates to conference:  Gene Hartman (pastor), Jim Miller (moderator), Eric Hostetler (treas), Randy Yoder (elder rep)

               Other delegates to assemblies:  Gene Hartman (pastor)

Library Committee:  Donna Stutzman (chair) '17, Harriet Bontrager '18, Becky Hostetler '19

Mennonite Svc. Org. and MCC Great Lakes Rep:  Ron Hostetler '17

Men's Chorus:  Wilmer Beachy, Gene Hartman, LaMar Hochstedler, Bud Hostetler, Doug Hostetler, Jeffrey Hostetler, Merv Hostetler, Ron Hostetler, Todd Hostetler, Ben Hunsberger, Jim Miller, Greg Schrock, Adam Yoder, Randy Yoder, Rob Yoder, Roger Yoder, Ron Yoder, Ryan E. Yoder, Director Colleen Hostetler, Keyboardist Dee Hostetler

Ministry Team:  Gene Hartman (pastor), Ronda Hostetler (minister of shepherding)

Mission Committee:  Deb Beachy '17, Paul Coffman '18, Kimberly Yoder '19

MYF Sponsors:  Ryan E. Yoder '17, Ron & Colleen Hostetler '18

Nominating Committee:  Larry (Fran) Miller (elder rep), Janet Byers '17, Ryan C. Yoder '17, Amos Miller '18, Patti Miller '18

Nursery Care Coordinator:  Brenda Yoder '17

Nurses in the Congregation: Diantha Hostetler, Margaret (Rick) Hostetler, Margie Hostetler, Nelda Miller, Evelyn Yoder

Relief Sale Representatives:  Kris Stutzman (coordinator for Sept. '16), Cindy Hartman (coordinator for Sept '17), Mary Schlabach (coordinator for Sept '18).

Sharing Services Coordinator:  Todd Hostetler '20

TLC Club Sponsors/Leaders:  Ervin and Naomi Raber, Ben and Beth Hunsberger

Torchbearers:  Marlin Yoder

Treasurers:  Eric Hostetler (treas) '19, Sharon Yoder (asst) '17

Trustees:  Sam Wingard '17, Adam Yoder '18, Richard Yoder '19

Ushers:  Gene Hochstetler, Jeffrey Hostetler, Travis Hostetler, Dennis Miller, Austin Shrock, Marlin Yoder

Usher Subs:  Matt Hostetler, Ben Michael, Sam Wingard

Visitation Team:  Dena Miller, Mary Louise Neff, Donna Stutzman

Wednesday Recharge Committee:  Beth Hunsberger '17, Roger Slagle '18, Colleen Hostetler '19

Women in Mission:  Harriet Bontrager (contact)

Women’s Fellowship Committee:  Cindy Hartman, Esther Miller, Naomi Raber, Judy Yoder

Worship Committee:  Gene Hartman (pastor), Doug Hostetler (chorister), Greg Schrock (chorister), Roger Yoder (chorister), Ryan E. Yoder (chorister), _________________ (at large) '17, Roger Slagle (at large) '17, Colleen Hostetler (at large) '18, Esther Miller (at large) '18